Як підтримати соціально-емоційний розвиток дитини: домашні стратегії

Події та новини приватного дитячого садка і школи "Вільні" у Дніпрі. Всі актуальні оновлення та досягнення нашого навчального закладу.

Школа та садочок – це там де діти навчаються різноманітним речам, у тому числі соціальним та емоційним навичкам, наприклад, як виражати почуття та як співпрацювати з друзями під час спільних ігор та завдань. Проте розвиток соціально-емоційних навичок не обмежується школою чи садочком. Пропонуємо кілька порад, як допомогти вашій дитині розвинути соціальні та емоційні навички вдома.

Ляльки. Вихователі іноді говорять з дітьми про конфлікти та допомагають їм думати про вирішення проблем на прикладі ляльок. Батьки теж можуть спробувати цю техніку вдома. Гра в ляльки — це чудовий спосіб познайомити дітей із такими словами, як «щасливий», «сумний», «злий», в подальшому діти ймовірно говоритимуть з ляльками про свої почуття, в чому немає нічого поганого. Ляльки також можуть допомогти в обговоренні складних тем, як-от вчасно лягати спати - тут все залежить від креативності батьків.

Думайте вголос. Коли ваша дитина чує ваш процес мислення, це допомагає їй зрозуміти, як впоратися з розчаруванням і вирішити проблеми: «Ой. У моїй улюбленій сумці для покупок дірка. Я краще візьму ще одну з собою в продуктовий магазин». Дитина считуватиме патерини мислення і в майбутньому буде застосовувати їх при вирішенні своїх проблем. Проте це працює і в зворотньому порядку, тому, якщо у вас "вибуховий" характер, спробуйте пом'якшувати свої реакцію в їх присутності. Інакше вони повторюватимуть вашу поведінку, коли перебуватимуть у стресі.
Казки на ніч Психоемоційний розвиток
Читайте казки перед сном. Є щось магічне в цій рутині наприкінці дня, що робить її ідеальним часом для розмови про почуття. Обговоріть героїв і події оповідання. Запропонуйте своїй дитині поділитися своїми думками та почуттями, ставлячи запитання: «Що, на вашу думку, він повинен робити? Як ти думаєш, що вона почуває? Що б ти зробив, якби був цим персонажем?»

Співпрацюйте з дитинства. Замість того, щоб виконувати домашню роботу самостійно, робіть це разом з дитиною. Ви вдвох можете складати білизну, накривати на стіл, згрібати листя або фарбувати стіну. Допоможіть своїй дитині стати другом-помічником з дитинства. Не полінуйтеся вкоротити ручку мітли, щоб зробити її дитячого розміру, або придбати маленький пензлик чи валик для фарбування, це створить комфортні умови, щоб провести якісний час разом з дитиною.

Ігри. Карткові та настільні ігри, а також ігри на свіжому повітрі допомагають дітям навчитися очікувати чергу, співпрацювати, справлятися з розчаруванням, тощо. Граючи разом, зосередьтеся на отриманні задоволення від гри, а не на виграші чи програші.
Виховання дитини
Запобігайте потенційним проблемам. Перш ніж друг прийде гратися, допоможіть дитині прибрати іграшки, якими він не хоче ділитися. Перед тим, як вирушити в довгу дорогу до зоопарку, покроково поясніть, що ви будете робити протягом цього часу: «Ми почекаємо на автобусній зупинці 10 хвилин, потім сядемо в автобус і будемо спостерігати що відбувається за вікном. Це займе 30 хвилин, [поясніть 30 хвилин - як тривалість однієї серії улюбленого телешоу дитини, для кращого асоціативного сприйняття]. Після автобусу ми пройдемо три квартали до зоопарку та відвідаємо будиночок для левів перед усім!” Такий підхід допоможе зменшити тривожність або проблеми з поведінкою, які можуть виникнути через невизначеність або довгу тривалість дороги.

Підписуйтеся на наш інстаграм, щоб отримувати більше корисної інформації про розвиток та виховання дітей!
Інформація в даній статті не повинна використовуватися як заміна консультацій у педіатра чи психолога.
Статтю написано за допомогою ресурсів:
Building Social and Emotional Skills at Home | NAEYC
Social Development in Preschoolers - HealthyChildren.org
Caring for Your Baby and Young Child: Birth to Age 5 7th Edition (Copyright © 2019 American Academy of Pediatrics)
Message in a Backpack, Teaching Young Children 4 (4): 12